V prípade mačiek je táto téma veľmi aktuálna. Vek pohlavnej dospelosti kocúrov sa nedá určiť presne. U niektorých to prichádza skôr, u niektorých neskôr. Približný vek sa však pohybuje niekde medzi siedmym a dvanástym mesiacom. Mačky pohlavne dospievajú taktiež okolo roka, avšak najmä tie pouličné môžu byť na úlohu rodičovstva pripravené už ako pol ročné. Spôsobuje to silný pud udržať rod. V jednom vrhu môže mať mačka tri až šesť mačiat. Existujú však aj prípady, kedy porodí aj osem drobcov. A svoje tehotenstvo môže absolvovať pokojne dva krát do roka. Nie je teda potrebné zvýrazňovať, ako rýchlo sa mačky množia.

kočka

Každý zodpovedný chovateľ by teda mal pristúpiť ku kastrácii. V prípade mačiek, ktoré sú chované na voľno, nie je nad čím premýšľať. Reči o tom, že by každá mačka mala rodiť aspoň raz za život, sú obyčajné mýty. Pri kastrácii sú z tela vybrané všetky pohlavné orgány, takže sa nemusíte obávať zápalov, alebo iných zdravotných komplikácií v neskoršom veku.

Pri kastrácii mačky, ide o operačný zákrok, pri ktorom vzniká rana, ktorú je potrebné zašívať. V najbližších dňoch po kastrácii teda musíme na svoju mačku dohliadnuť a podávať je antibiotiká. Taktiež musíme dbať na čistotu aby sa do rany nezaviedla infekcia.

V prípade kocúrovide o drobný zákrok. Semenníky sa odstránia pomocou postupného podväzovania. Takže nevznikne ani otvorená rana. Semenníky sa dokonca ani nezašívajú a v priebehu týždňa kocúr o absolvovanej operácii, ani len netuší. Antibiotiká sú však potrebné aj v tomto prípade.

kočička

Zmena povahy

Ide o ďalšiu fámu. Chovanie zvierat môže byť o čosi odlišné v prvých dňoch po kastrácii. To však nemusí byť vôbec zapríčinené samotným zákrokom, ale užívaním antibiotík, občasnými bolesťami, či nepríjemným pocitom z otvorenej rany.
Jedna zmena v správaní však predsa len nastane. Zviera bude pokojnejšie. Nie však vo všetkom. Zmení sa len jeho snaha o úteky z domu, značkovanie a znásilňovanie predmetov, ktoré sú v čase ruje po ruke.