Je jedno či vlastníte psa, škrečka, papagája, korytnačku, alebo hospodárske zvieratá. Každé jedno z nich potrebuje vo svojom živote nejaké tie zábavky. Samozrejmosťou sú spoločné hry a aktivity, ale aj z obyčajného žrádla môžete pre svoje zviera urobiť zážitok. V slovníku milovníkov zvierat sa tento spôsob nazýva enrichment. V preklade toto slovo znamená „obohatenie“. Ide v podstate o akúsi formu zážitkového kŕmenia, ktoré napodobňuje lov, alebo zháňanie potravy vo voľnej prírode.

hlodavec

Enrichment pre hlodavce

Škrečky, morčatá, potkany, pieskomilky, zajace, alebo čokoľvek čo chováme v klietke takéto spestrenie života určite ocenia. Namiesto klasického nasypania granuliek do misky, skúste krmivo schovať do rolky od toaletného papiera, alebo z neho vyformujte guľôčku, ktorú zavesíte na klietku. Aj také seno, nemusíte len voľne pohodiť do rohu klietky. Vytvorte mini jasličky, alebo použite špeciálne kovové košíčky na jeho zavesenie. Zvieratko sa takto bude musieť k svojmu žrádlu najprv dostať. A to ho môže neraz zabaviť na dlhé hodiny.

Enrichment pre psy a mačky

V tomto prípade máte viacero možností. Pri psoch môžete napríklad rozhádzať granuly voľne po podlahe. Nebojte sa upratovania, váš miláčik istotne nezabudne ani na jeden kúsok. Klasickú kŕmnu dávku môžete napríklad ukryť do prázdneho obalu od granúl. Pes bude mať pocit, že toto žrádlo našiel sám a verte, že väčšiu radosť ste ešte v živote nevideli. V prípade ak nechávate svojho psa dlho doma samého, môžete si zakúpiť špeciálne gumené hračky s otvorom. Môžu to byť rôzne loptičky, alebo tunely. Do otvoru natlačíte nejaké tie dobroty a o zábavku na celý deň, je postarané.
Mačky radi lovia. Preto môžete kúsok mäsa zavesiť na špagátik a s mačkou sa pred jeho zjedením hrať podobne, ako s umelou myšou. Ak na záver hry však uloví niečo, čo sa dá aj zožrať, vaša mačka bude najšťastnejšia na svete.

pes

Enrichment pre hospodárske zvieratá

Pri hospodárskych zvieratách je ich pohodový život obzvlášť dôležitý. Odvďačia sa nám za to kvalitnými vajíčkami, či mliekom. Sliepkam rozsypte zrno po celom výbehu. Tak ho budú môcť vyhrabávať celý deň. Môžete im taktiež dať melón rozrezaný na polovicu. S vyďobávaním dužiny sa zabavia na celé hodiny. V prípade kôz, môžete ich potravu umiestniť trochu do výšky. Keďže sa rady šplhajú, túto zábavku určite ocenia.