Mačky žijúce vonku, alebo tie ktoré z bytu aspoň raz za čas vypúšťané na potulky prírodou, si trávu pookusujú, kedy to uznajú za vhodné. Pokiaľ však žijú výhradne v interiéri, takúto možnosť nemajú. Ak svojej mačke však tento doplnok stravy nezabezpečíte, môže skončiť aj na operačnom stole.

kočka

Prehnaná hygiena našich šeliem
Medzi najobľúbenejšie činnosti mačiek, patrí starostlivosť o svoj kožuch. Tieto zvieratá spia približne šestnásť hodín denne. Zvyšných osem hodín venujú jedeniu, hraniu a vylizovaniu svojho kožucha. V živočíšnej ríši sú v tomto obore jedny z najlepších. Na jazyku majú totiž malé štetinky, ktoré jeho povrch menia na drsnú kefku. Vďaka tomu dokážu zo svojej srsti vyčistiť akúkoľvek špinu, parazitov a dokonca i pachy. Pri tejto činnosti sa im však do žalúdka dostávajú veľké množstvá chlpov. Problémom je to, že sa z tela nedostanú dostať spolu so stolicou. Jediná možnosť je ich vyvrátenie.

Tráva ich dostane von
Chlpy sa v žalúdku menia na pevné útvary v tvare guľôčky. Nazývame ich bezoáre. Na to, aby ich mačka dokázala vyvrátiť potrebuje zožrať trávu. Ak ju nemá k dispozícií, zhluky srsti sa v jej tele hromadia, čo môže mať katastrofické následky. Mačka môže napríklad prestať prijímať potravu, pretože ju nedokáže stráviť, alebo všetko čo zožerie okamžite vyvráti. V prípade, že to dospeje až do tohto štádia, je potrebný operačný zákrok. Črepník s trávou je preto asi tou lepšou možnosťou. Môžete si zaobstarať osivo určené špeciálne pre mačky, alebo vykopať kus trávy na svojom pozemku. V obchodoch dostanete aj vypestovanú mačaciu trávu. To sú však zbytočne vyhodené peniaze, pretože za papierový črepník z obrázkom mačiatok, si priplatíte aj niekoľko eur. v skutočnosti sa pritom väčšinou jedná o naklíčenú pšenicu, alebo klasické trávne osivo.

kotě

Pasta ako náhrada
Ako istá náhrada môžu poslúžiť aj pasty, či vitamínové kvapky, určené špeciálne na tento problém. Pridávajú sa pravidelne do potravy, alebo mačke do papule, priamo z tuby. Väčšinou sú príjemne ochutené, takže vaša mačka ich bude veľmi ochotne konzumovať.