Možno už viete, že v súčasnosti sú k dostaniu výkonné led svetlá s úspornými vlastnosťami. Teda typ svetiel, ktoré považujeme za nadradené a moderné, hoci tento patent už má svoje roky. Pretože dnes sú už led svetelné produkty realitou, stávajú sa niečím bežným, no pred niekoľkými rokmi to bola revolučná novinka, ktorej znalci už vtedy predpovedali, že bude mať veľmi sľubnú budúcnosť. Už vtedy mal tento nápad špecifický využitím svetlo emitujúcich diód silný potenciál. Hovorilo sa najmä o úspornejšom a viac ekologickom osvetlení.

žiarovka, žiarenie

A to z dôvodu, že takéto svetlá budú používať už zmienené svetlo emitujúce diódy, ktorých žiarenie a prevádzka dokáže byť oproti starým žiarovkám úspornejšia o cca 90 %. Takéto produkty navyše nebudú obsahovať škodlivú ortuť a budú ľahko recyklovateľné. Potom je tu aj faktor, akým je vyššia životnosť, ktorá sa v prípade takýchto diód udáva na asi 50 000 hodín žiarenia, čo je teda oveľa viac, ako u starých žiaroviek. Špecifické je pre ne aj to, že led žiarovky sa neprehrievajú, veľkú časť energií premieňajú na intenzívne svetlo, nie na teplo.

žiarovka, možnosti

Čo sa ale výraznejšie nezmenilo, to je ich dizajn. Ich vonkajšia podoba a spôsob použitia. Veľké rozdiely by sme tu naozaj nenašli, veď tieto moderné žiarovky disponujú podobnými závitmi, na aké sme si bez problémov zvykli. S tú pätice e27, e14, g9, mr36 a gu10 led. A pokiaľ sa pri výbere chcete zamerať na konkrétnu intenzitu a na samotné svetlo, potom je potrebné vyberať podľa teploty farby (udáva sa v Kelvinoch). Tu zasa máme na výber tieto možnosti:

  • Teplú bielu (3000 K), neutrálnu (4000 K) a studenú bielu (6000 K).

Každá z nich sa najlepšie hodí do iných priestorov. Vo všeobecnosti sa ale bežnému svetlu zo žiaroviek podobá teplá biela so svojim sfarbením dožlta. Neutrálna je zasa najviac podobná prirodzenému dennému svetlu a studená biela je vhodná napríklad do múzeí alebo laboratórií.