Dnešné interiéry začínajú svietiť úspornejšie a modernejšie. To isté vlastne platí aj pre vonkajšie priestory, čo je ale podstatné, to je v tomto prípade fakt, aké v našich priestoroch používame svetlá. Konkrétne aký typ. Pretože vieme, že klasické žiarovky boli pred niekoľkými rokmi vyradené z trhu. Začali sa používať úspornejšie alternatívy ako napr. kompaktné žiarivky, ale ktorá technológia svetiel je najviac nadradená, to je LED. A prakticky vo všetkých podstatných faktoroch.

žena, žiarovky

Najpodstatnejším faktorom sú asi ich úsporné vlastnosti, pretože oproti klasickej žiarovke v tomto ohľade „ledky“ prinášajú pravidelne až o cca 90% efektívnejšie šetrenie elektrickej energie.

  • Je to spôsobené tým, že používajú diódy, ktoré emitujú svetlo.

Pravidelné svietenie týmito žiariacimi diódami predstavuje minimálnu spotrebu energií, no pritom spoľahlivý výkon a jasné svetlo. Vlastne všetky podstatné stránky a výhody spojené s týmito svetlami sa odvádzajú práve od technológie LED (Light Emitting Diode). Následne napríklad aj fakt, že takáto žiarovka s diódou sa nezahrieva, nevzniká v nej teplo, tým pádom sa neprehrieva a takisto má tendenciu svietiť dlhšie. Svietivosť diód v led žiarovke sa odhaduje na 50 000 hodín žiarenia.

  • Takéto žiarovky navyše neobsahujú ortuť, sú tak zároveň vhodné pre zdravšie životné prostredie.

žiarovka, zem

Na výber je pritom niekoľko typov led svetiel. Nielen klasická žiarovka so závitom e27 alebo e14, ale sú to takisto led ziarovky gu10, ktoré sú k dostaniu a zvyknú sa označovať ako „bodovky“. Sú totiž ideálne na posvietenie určitého bodu v priestore, na ktorý sa zamerajú. Potom sú to ale aj led reflektory, trubice, panely a iné. Skrátka všetky známe typy svetiel, ku ktorým už dnes existujú tieto úspornejšie alternatívy s nadradenejšou technológiou.

  • Ich kúpna cena môže byť vyššia, ale vďaka úsporným vlastnostiam týchto produktov je návratnosť ceny pomerne rýchla a v podstate zaručená.