Kto raz prepadne zjazdovému lyžovaniu, sa len ťažko zriekne tohto pôžitku. na jedno ale nezabúdajte. Je jedno, či patríte k začiatočníkom, alebo ostrieľaným lyžiarom, vlastníte profesionálnu výbavu, alebo máte lacné lyže z bazáru. Vo všetkých prípadoch je riziko zranenia vysoké. Navyše nemusíte ani spadnúť vo vysokej rýchlosti, alebo naraziť do okoloidúceho lyžiara na to, aby ste si privodili zdravotné ťažkosti. Pri zjazdovom lyžovaní, totiž naše kolená, dostávajú poriadne zabrať.

lyže
 
Pred vstupom na zjazdovku
 
Pred tým, ako nastúpite na vlek a začnete lyžovať, sa vždy priadne rozcvičte. Je potrebné, aby ste rozohriali a popreťahovali celé telo, avšak na kolená, myslite v prvom rade. Ak ich máte stuhnuté, chladné a nepripravené na fyzickú záťaž, ste len krôčik od priadneho problému.
 
Kedy na lyžovanie radšej zabudnúť
 
Pokiaľ pri zjazde na lyžiach pociťujete bolesť v kolenách, mali by ste čím skôr navštíviť odborníka. Nemusí sa síce jednať o nič vážne, no bolesť kolien nikdy nepodceňujte. Môže sa jednať o natiahnutý krížny väz, alebo svaly v oblasti kolena. Tieto zdravotné ťažkosti, vám niekedy nemusia brániť v normálnom pohybe, takže  nich nemusíte ani len tušiť. Druhým a veľmi častým problémom, je zápal v tejto oblasti. Ak budete zapálené koleno na lyžiach namáhať, môže sa jeho stav ešte zhoršiť a prerásť do vážnejších komplikácií.

sníh
 
Ako svoje kolená chrániť
 
Ak sa chcete poistiť, na svah so sebou vždy noste aj ortézu. Dôležitý je najmä správny výber. Nesmie byť príliš tvrdá, pretože v prípade prudkého nárazu, alebo pádu, by ste si mohli uškodiť ešte viac. najlepšie bude, ak sa o tej správnej poradíte priamo v zdravotníckych potrebách. V prípade, že ste prekonali spomínaný zápal, poprípade úraz, alebo operáciu kolena, ani po dlhšom čase na svah nevstupujte bez tejto ochrany.
Druhou možnosťou sú kolenné návleky, takzvané „kolenačky“. Nikdy však nepoužívajte tie, ktoré sú určené na bicykel, či kolieskové korčule. Nie sú totiž prispôsobené na padanie na ľad a navyše bývajú príliš tvrdé.