Energetický certifikát je doklad, ktorý musíte predložiť ku vašej stavbe, vzhľadom na energie, ktoré sú spotrebované vo vašej domácnosti. Každú domácnosť, či už je to veľký rodinný dom, malý bungalov či byt je potrebné vykurovať a vyhrievať vodu v domácnosti. Podľa rozlohy nehnuteľnosti sú samozrejme energie spotrebované na tieto úkony vyššie. No vyššie náklady na chod domácnosti a s tým spojená väčšia spotreba energie v domácnosti je aj vzhľadom na rôzne typy technológií, ktoré na ohrev vody či vykurovanie používame. Rôzne nehnuteľnosti, rôzne spotreba. A skutočne nezáleží iba o rozlohe a počtu obyvateľov, ktorý v domácnosti bývajú.

energetický certifikát

Za vysokou spotrebou hľadajte najmä staré technológie, ktoré vám zbytočne kradnú energie. Plynový či elektrický kotol sú samozrejme cenovo výhodné a preto si ich mnoho ľudí nechalo nainštalovať. No ľudia, ktorí si problematiku vysokej spotreby naštudujú vopred a rozhodnú sa pre moderné technológie v podobe tepelného čerpadla, vzduchotechniky či krbu a podlahového kúrenia, majú do niekoľkých rokov návratnosť v podobe nízko nákladovej domácnosti. S tým je spojená oveľa nižšia mesačná platba za energie. Prečo vôbec riešiť otázku spotreby energie v domácnosti? V prvom rade by vám malo samotným záležať na tom, aby ste energiami zbytočne neplytvali.

elektromer

Takisto by vám nemali byť ľahostajné financie. Pri rovnakom vykurovaní a ohreve vody môžete vďaka tepelnému čerpadlu, ktoré zabezpečí nízko nákladovú domácnosť ušetriť mesačne aj stovky eur. A v neposlednom rade je to legislatíva, ktorá určuje novostavbám, ktoré čaká kolaudácia dosiahnuť najvyššiu energetickú triedu v podobe A0. Ak si myslíte, že systém obídete, ste na omyle. Ku kolaudácii budete potrebovať energetický certifikát rodinného domu, ktorý vám vyhotovia na certifikaciabudovy.sk. Energetický certifikát môžete potrebovať aj v iných prípadoch. Pri obnove staršieho domu či predaji bytu od vás práve tento doklad môžu požadovať.