Menopauza je prirodzený obdobím v živote ženy. Tak ako prirodzene prišla prvá menštruácia, presne tak prirodzene príde raz aj tá posledná.
Ani prvú, ani poslednú nevieme u žiadneho dievčaťa či ženy určiť úplne presne. Je to veľmi individuálne. Príchod prvej menštruácie je okolo 14 roku života. Príchod poslednej je okolo päťdesiatky.

důchoce

Má to svoje veľké výhody- a tie si užívajme.

  • Skončia naše bolesti pri menštruácii. Povedzme úprimne- koľkokrát sme si to želali!
  • Môžeme si plánovať dovolenku hocikedy, bez toho aby sme sa sústavne pozerali do menštruačného kalendárika.
  • Nemôžeme otehotnieť a tak sexuálny život chytá nový rozmer


Táto doba ale prináša aj svoje menej pekné problémy:

  • Zápaly vagíny a močových ciest-

čistota a spolupráca s lekárom, ale tento problém v dnešnej dobe už hravo rieši. Na močové cesty sú výborné brusnice. Doprajme si ich každý deň. Na intímnu hygienu používajme antibakteriálne prostriedky na to určené. Ak ale aj napriek tomu problém vznikne zájdime ku gynekológovi- predpíše liečbu.Áno, dajú sa rôzne prípravky kúpiť v lekárni bez predpisu- ale všetko chce presnú diagnostiku. Neverím, že vieme samé určiť diagnózu lepšie ako lekár.

  • Suchosť pošvy- nepríjemný jav pri sexuálnom styku- ale na to jestvujú rôzne gély, ktoré tento problém okamžite odstránia.
  • Zvýšené potenie- prekonáme to v pohode. Chce to len častejšie sa sprchovať a ak je aj napriek tomu potenie neznesiteľné, aj na to už existuje riešenie- lekár vám predpíše náplaste a je po probléme

umělkyně
Lekári odlišujú pojem menopauza od pojmu klimaktérium Menopauza je posledné krvácanie a klimaktériu je dlhé obdobie od začiatku slabnutie menštruácie až po vek asi šesťdesiat rokov.

Milé dámy, zvládli sme pubertu, zvládli sme výchovu detí, zvládame manželstvo- zvládnuť obdobie prechodu musí byť pre nás hračkou. Hlavu hore, v tomto je príroda naozaj spravodlivá- s týmto sa veru stretne každá jedna žena.