Vybrať si vhodné obliečky môže byť dosť náročné. Nové materiály, nové druhy a rôzne farebné prevedenia a vzory zaplavujú trh. Vyznať sa v tom vám teraz pomôžeme.
Na trhu nájdete pár základných druhov látok, z ktorých sú vyhotovené obliečky. Názov vám o ich zložení veľa nepovie a akú majú kvalitu zistíte až keď ich začnete používať.

látky

Bavlnené obliečky– ide o jeden z najstarších a najrozšírenejších materiálov, z ktorého sa obliečky šijú. Medzi jej hlavné prednosti patrí jemnosť, mäkkosť, dobrá priedušnosť a schopnosť nasať veľa tekutiny (nebudete sa pod nimi potiť). Bavlnené látky sú veľmi pevné, odolné voči oderom z častého prania a udržia si svoj tvar. Jej nevýhodou je, že sa ľahko krčí a po opratí ju treba vždy vyžehliť.

Saténové obliečky– v podstate ide o bavlnený satén, ktorý je príjemný na dotyk. Ide o luxusné obliečky, s ktorými ale musíte zaobchádzať jemnejšie. Je vhodné prať ich obrátené naopak so špeciálnymi prípravkami. Často má nežehlivú úpravu, takže nie je nutné ho žehliť a aj jeho krčivosť je tak značne obmedzená. Satén sa prispôsobí ročným obdobiam – v lete vás budú obliečky chladiť, v zime vás zahrejú.
Polybavlna– zmes bavlny a polyesteru (35% bavlny a 65% polyesteru) vás prekvapí svojou mäkkosťou, jemnosťou, priedušnosťou a rýchlym schnutím. Vďaka prímesi polyesteru nie je nutné obliečky z polybavlny žehliť.

bavlna

Mikrovlákno– tento materiál je vhodný pre alergikov, má dlhú životnosť, málo sa krčí a je stálofarebný. Mikrovlákno je umelá textília z polyesteru. Vlákno je tenšie než hodváb. Aj keď ide o umelý materiál, zahreje vás – udržuje teplotu takže vás v zime zahreje a v lete príjemne ochladí.

Mikroplyš– látka tvorená hustými krátkymi chĺpkami vás zahreje. Aj v tom najväčšom chlade vám vytvorí v posteli príjemné teplo. Jemné, ľahké a hrejivé obliečky z mikroplyšu oceníte v zimnom a chladnom období. Rýchlo schnú a nekrčia sa.

povlaky

Mikroflanel – ak hľadáte niečo ešte teplejšie a jemnejšia ako mikroplyš siahnite po obliečkach z mikroflanelu. Tak isto ako mikroplyš aj tieto obliečky sú vhodné pre alergikov.