Grafická podoba a rozhranie počítačových hier sa neustále vyvíja. Porovnajme si napríklad hry z rokov 90tych s hrami od roku 2000 a vidíme veľký rozdiel. Svoju viditeľnú inováciu grafickej podoby priniesol aj rok 2010 a dnes nastáva čas, posunúť sa opäť viditeľným krokom vpred. Ten krok je už v podstate zrealizovaný, nový patent si osvojili známi výrobcovia hardvéru ale aj videohier a vravím vám, bude to opäť viditeľná zmena a ďalší revolučný posun dopredu na niekoľko rokov. Už si len počkáme, kým sa tento patent zavedie do praxe, respektíve do nových hier a zariadení.

fantazie

Nová technológia prichádza
Vlastne ide o doplnok pre grafické karty, ale významný doplnok. Prišiel s ním Microsoft, k dnešnému rozhraniu DirectX 12 sa pridá doplnok s názvom DirectX Raytracing, ktorý budeme poznať pod skratkou DXR. Pozadu však nezaostáva ani najznámejší výrobca grafických kariet nVidia, túto novú technológiu predstavil ako RTX.

oko

Čo to ale znamená pre bežného užívateľa?
Pravdepodobne ste videli nejaký nový film, v ktorom boli priam neuveriteľné grafické efekty a ich celkové prevedenie vyzeralo skráka super. Takisto ste si možno všimli, že tieto filmové efekty sú grafickým spracovaním viditeľne nadradenejšie a pôsobia na nás strhujúcejšie, než pokiaľ hráme počítačovú hru. Vlastne efekty vo filmoch boli oproti videohrám vždy o badateľný kus vpred. No to sa môže zmeniť. Spomenuté grafické doplnky DXR alebo RTX nám majú priniesť do hier presne ten istý zážitok, aký prinášajú aj filmové efekty. Skrátka doteraz najreálnejšiu podobu v hraní. Bude to spôsobené tým, že RTX /Ray tracing/ dokáže ľudskému oku čo najreálnejšie priblížiť obraz či svetlo, aké vnímame v bežnom živote. Náš zrak tak bude vnímať videohru takmer totožným spôsobom, ako vníma ostatné veci naživo. Jednoducho povedané, mnohí z nás zrejme v grafike videohier nenájde ani náznak chybičky či nedostatku. Malo by ísť o zatiaľ najlepšie a hlavne najreálnejšie grafické spracovanie v histórii počítačových hier.