Tí, ktorí obdivujú benátske uličky pokryté vodou, budú určite nadšení týmto rozprávkovým miestom. Giethoorn je vlastne prezývaný „Holandské Benátky“, a to nie náhodou. Giethoorn sa nachádza v provincii Overijssel na východe Holandska, zelenej a pokojnej oblasti.

 krása domu u vody

Obyvateľov malých ostrovčekov spája spolu viac ako 170 mostov. Počas zimy môžu všetci milovníci korčuľovania využiť mestské „ulice“. Mimo zimy sú jediným dopravným prostriedkom „šepotové loďky“, ktoré majú tiché motory.

 

Takže bez dopravy či hlučných susedov, čo môže počuť v Giethoorne?

 krásný Geithoorn

Vzhľadom na to, že príroda bola v priebehu rokov tak dobre zachovávaná, celá dedina vyzerá ako obrovský park – alebo presnejšie botanická záhrada. Okrem turistov, ktorí sú často prekvapení krásou miesta, jediný hluk je spôsobený vtákmi a stromami, ktoré sa hojdajú, keď fúka vietor. Divočina, mier a zachovalá príroda dávajú tomuto miestu neskutočný vzhľad. Existuje však ďalší impozantný faktor: väčšina domov postavených v tejto oblasti sa podobá stredovekej architektúre – od veľkých okien až po malé špicaté strechy. Tento architektonický štýl však nie je náhodný. Prví obyvatelia tohto miesta sa objavili už v roku 1230 a odvtedy bola dedina pokojným miestom pre holandské rodiny. Zaujímavé je, že v čase, keď sa táto lokalita rozvíjala, stávala sa čoraz viac krásnou. Giethoorn má dnes približne 2 600 obyvateľov.

 řeka v zimě

Pred stáročiami miestni obyvatelia vykopali diery po celej ceste, aby našli rašelinové usadeniny. Kvôli nepriaznivému počasiu sa začalo vytvárať niekoľko malých jazierok tam, kde bývali cesty. Nakoniec sa celá oblasť stala tým, čo dnes vidia návštevníci. Tí, ktorí majú záujem o históriu, môžu navštíviť 3 múzeá, ktoré sa nachádzajú po stranách kanálov, ako aj lodenicu Schreur, miestnu historickú pamiatku. Relaxujte a užite si tento surreálny, čiastočne prirodzený, čiastočne umelý zázrak.