Správnym výberom šteniatka, predídete mnohým komplikáciám, uľahčíte si život a v neposlednom rade bude šťastný aj váš nový člen rodiny.
 
Genetika je sviňa. Pri psoch to platí dvojnásobne. Ak sa teda vyberiete k chovateľovi, od ktorého chcete šteniatko kúpiť, určite sa pozrite na jeho rodičov, teda aspoň jedného. Väčšinou sa budete mať možnosť stretnúť s matkou. V podstate ani nič iné nepotrebujete, pretože gény zo strany sučky, sa na jej deťoch odrazia najviac. Svoje samozrejme zohráva aj otec, avšak až na druhom mieste. Podľa toho, ako sa bude správať matka, môžete veľmi dobre odhadnúť, aké povahové vlastnosti budú mať v dospelosti jej šteňatá.
 
pejsek

Čo si všímať pri rodičoch:
 

  • Dajú sa pohladkať bez toho, aby prejavovali strach, či agresivitu?Ak áno, je všetko v poriadku, pokiaľ zbadáte prejavy, ktoré by ste u svojho psa nechceli vidieť, skúste osloviť iného chovateľa.
  • Pôsobia na vás hravým dojmom, stále podskakujú okolo svojho pánka a o vás neprejavujú veľký záujem? V skutočnosti je to dobrý znak. Váš pes, by mal byť v prvom rade váš. Cudzích ľudí, by sa síce nemal báť, ale určite by k nim nemal byť príliš dôverčivý.
  • Zaujíma ich všetko okolo, stále niečo čmuchajú a na volanie majiteľa zareagujú až na tretíkrát?V tomto prípade hovoríme o dobrých, avšak príliš samostatných jedincoch. Pokiaľ túžite skôr po maznáčikovi, ktorý sa od vás nepohne, hľadajte ďalej.
  • Všimnite si aj ich zdravotný stav.Ak si všimnete, že ich chôdza pôsobí ťažkým dojmom, môže ísť o problémy s kĺbmi, alebo kolenami. Zalepená a matná srsť je zas prejavom celkovo slabej imunity a nie najlepšieho zdravia. Tieto zdravotné problémy sa zvyknú na šteňatá prenášať najčastejšie.

pes
 
Všetko to, čo by ste si mali všímať pri rodičoch vášho budúceho psa, si všimnite aj pri ňom. Podľa správania šteniatok totiž môžete veľmi dobre odhadnúť, aké budú v dospelosti.