Chystáte sa na dovolenku autom a budete bývať v stane, či karavane? V tom prípade, by ste si mali určite zohnať menič napätia. Ak ste o tomto prístroji ešte nepočuli, jeho zázračné schopnosti vás určite veľmi milo prekvapia.

mobil

Na čo slúži
Poznáme menič napätia z 12V na 230V, alebo z 24V na 230V, teda tieto dva patria u nás medzi najpoužívanejšie. Okrem nich sa môžete stretnúť aj s meničom z 110V na 230V. ten sa však využíva skôr spojených štátoch. U nás by ste ho v podstate nemali kde využiť.

Ako ho využijete na dovolenke
Tak a teraz sa určite pýtate, ako môžete tento prístroj využiť na vašej dovolenke. Jeho práca spočíva, ako to už z jeho názvu jasne vyplýva, v zmene napätia. Z takzvaného jednosmerného napätia 12V alebo 24V dokáže urobiť striedavé napätie, teda 230V.

Notebook môžete zapojiť aj v aute
Striedavé napätie 230V sa nachádza v klasických zásuvkách vo vašej domácnosti. Väčšina elektronických prístrojov potrebuje pre svoje fungovanie práve tento typ napätia. V automobile, sa však nachádza 12V alebo 24V jednosmerné napätie. Ak v ňom teda chcete využívať svoj notebook, alebo zapojiť rýchlovarnú kanvicu, potrebujete práve menič napätia. Zísť sa vám môže aj na chate, dovolenke na lodi, pri dlhých cestách autom, a veľmi často ho využívajú aj vodiči kamiónov.

zástrčka

Bezpečný prístroj a jeho používanie
Kvalitný prístroj je pri používaní absolútne bezpečný. Preto sa nemusíte báť, že sa vaša dovolenka skončí katastrofou. Menič by mal byť vybavený teplotnou ochranou, ktorá ho v prípade prehriatia automaticky vypne. Všímajte si aj to, či obsahuje prepäťovú ochranu, ochranu proti prepólovaniu vstupu a skratu na výstupe. Ak chcete zabrániť zbytočnému prehrievaniu meniča, a to hlavne v prípade kúskov s menším výkonom, zabezpečte si aj špeciálnu ochranu, konkrétne hliníkový obal, ktorý mu bezpečne zabráni.