Kŕčové žily Venasum, takzvané varixy, je žilové ochorenie, ktoré postihuje dolné končatiny. Jeho viditeľným prejavom je zväčšenie a vakovité vychlípenie povrchových žíl. Dochádza k vzniku metličkových žíl, k odtoku dolných končatín, bolesti nôh, k tzv. mravčeniu, pocitu ťažkých nôh, a k vzniku tromboflebitity – zápalu dolných končatín.

Ďalšími prejavmi tohto ochorenia môže byť svrbenie pokožky, opuchy, a fialovo – červené zafarbenie povrchových žíl na dolných končatinách.

bolestive a opuchnute nohy

K vzniku ochorenia kŕčových žíl prispieva sedavé zamestnanie, ale taktiež aj v opačnom prípade dlhodobé státie, obezita, genetická predispozícia, a u žien tehotenstvo. Toto ochorenie možno označiť za „civilizačné ochorenie“, keďže postihuje viac ako 40% obyvateľstva na svete. Najviac postihuje práve ženy, vplyvom ženských hormónov. Vo väčšine prípadov sa vyskytuje u ľudí nad 60-tym rokom života.

nohy bez krcovych zil

Zdravé žily majú na vnútornej stene takzvané „chlopne“, ktoré zabraňujú spätnému toku krvi smerom nahor. Pri poruchách chlopní, dochádza vplyvom ortostatického tlaku v dolných žilách k stagnácií krvi v krvnom riečisku, a tak dochádza k vzniku opuchov a bolestí nôh. Najlepším riešením ako sa zbaviť ochorenia kŕčových žíl, je pestovať postupne zdravú a vyváženú životosprávu, mať dostatočný pitný režim, dostatok aktívneho pohybu (môžu byť aj prechádzky), a upraviť si telesnú hmotnosť. Toto všetko prispieva k redukcií tohto ochorenia. V inakšom prípade je dobré nosiť takzvané kompresné nohavice alebo pančuchy, a potierať bolestivé nohy chladivými gélmi, ktoré tak uvoľnia napätie a opuchy v nohách. Ďalším riešením ako sa zbaviť kŕčových žíl, je laserová operácia kŕčových žíl. V tomto prípade ide o chirurgické odstránenie masívnych povrchových kŕčových žíl laserom. Nohy nám umožňujú každodenný pohyb, preto by sme mali dbať o ich zdravie!