So Spojeným kráľovstvom, ktoré je veľmi vhodné na využívanie veternej energie, boli turbíny postavené vo viac ako 30 lokalitách od Brightonu po Moray Firth.

Ale odbory hovoria, že boom nevytvoril dostatok pracovných miest pre britských pracovníkov.

Rada pre veterný priemysel na mori hovorí, že jej iniciatíva pomôže stovkám firiem „maximalizovať príležitosti“ v rámci dodávateľského reťazca veternej energie na mori.
větrné stroje.jpg
„Offshore Wind Growth Partnership bude poskytovať praktickú pomoc spoločnostiam v Spojenom kráľovstve, aby mohli úspešne konkurovať zmluvám na tomto prosperujúcom globálnom trhu,“ povedal Benj Sykes, predseda OWIC a britský manažér pre dánsku firmu Orsted.

OWIC, ktorá je spoločným vládnym a priemyselným orgánom, bude investovať súkromne získané prostriedky v priebehu 10 rokov na podporu spoločností v dodávateľskom reťazci.

Firmy, ktoré vyrábajú diely, lanové káble a udržiavajú veterné farmy, dostanú podporu od „odborného poradenstva v oblasti výroby a komercializácie“ až po financovanie inovácií. Budú tiež podporovaní exportom svojich výrobkov a služieb.

Očakáva sa, že do roku 2030 bude trh veternej energie na mori predstavovať 30 miliárd libier ročne, pričom Spojené kráľovstvo očakáva, že bude vyrábať tretinu elektrickej energie z vetra. OWIC dúfa, že zvýši účasť podnikov v Spojenom kráľovstve v priemysle zo 48% v súčasnosti na 60% v rámci sektorovej dohody dohodnutej medzi priemyslom a vládou.

Nový fond prinesie „investície, tisíce vysoko kvalitných pracovných miest a obrovské hospodárske príležitosti pre komunity v celom Spojenom kráľovstve“, povedal minister energetiky a čistého rastu Chris Skidmore.

Minulý mesiac generálny tajomník GMB Tim Roache povedal, že britskí politici potrebujú „ostriť lakte v boji za pracovné miesta“, keď príde na príležitosti v rastúcom sektore obnoviteľných zdrojov energie.elektrárna.jpg

Únia hovorí, že by mohlo byť vytvorených až 1 000 pracovných miest na dvoch uzavretých dvore vo Fife, ak by si EDF vybrala miestne firmy na výrobu dielov pre veľký projekt veternej farmy, a nie ako sa očakávalo v Indonézii, Belgicku a Španielsku.