Skladá sa zo sopečných súostroví nenápadne ukrytých v západnom záhybe Afriky, ktoré obmývajú vody Guinejského zálivu. Ostrovy boli neobývané kým ich v 15. storočí neobjavili portugalskí prieskumníci a nekolonizovali ich. Vďaka bohatej sopečnej pôde a tropickému podnebiu sa tu darí kakaovníkom, kávovníkom a kokosovým palmám. Kvôli izolácii od pevniny tu majú domov aj rôzne endemické druhy vtáctva a rastlín.
 Filipíny - pláž
Podnebie je ideálne pre dovolenkárov obľubujúcich tropické počasie. Teplota je pocelý rok konštantná, pohybuje sa okolo 27°C. Obdobie dažďov trvá od októbra do mája.
 
Na ostrovy sa dá dostať letecky z Európy cez Lisabon (Portugalsko) z Afriky cez Luandu (Angola), Lagos (Nigéria), Praiu (Kapverdské ostrovy) alebo Malabo (Rovníková Guinea).
 cesta do oceanu
Tradičné jedlá zahŕňajú hlavne ryby,morské plody,tropické ovocie ako avokádo, banány, ananás, papája. Kakao sa používa nielen ako nápoj ale je aj súčasťou jedál ako korenie. Ak tam budete určite ochutnajte ich tradičné jedlá:
Calulu. Pripravuje sa zo sušených rýb zo zeleninou: paradajkami, okrou, baklažánom, cibuľou, batátmi a listami gimboa (podobné listom špenátu). Servíruje sa s ryžou a fazuľou.
Kuracie mäso v kakaovej omáčke.
Barriga de peixe. Grilovaná ryba s ryžou a chlebovníkom alebo maniokom
Arroz doce.Raňajkové jedlo pripravované s kukuricou a kokosom.
 island- pláž
Miesta,ktoré sa na ostrovoch oplatí navštíviť:
 
– národný park Obô– pokrýva cca 30% ostrova a môže sa pochváliť s 28 endemickými druhmi vtáctva rastie tu zriedkavé stromové papradie, nádherné orchideje a obrovské begónie.
– botanická záhrada Bom Sucesso
– sopečný kráter Lagoa Amélia
– hlavné mesto São Tomé– tradičné pouličné trhy, národné múzeum a umelecká galéria Cacau
bývalé koloniálne kávové a kakové plantáže
– surfová pláž Cete Ondas(Sedem vĺn) – raj pre surferov s najkrajšími vlnami
Boca d‘Inferno – prírodný úkaz nachádzajúci sa niekoľko km južne od São Tomé kde sa morské vlny narážajúce na útes dostanú do úzkeho skalnatého zálivu a vystrekujú cez otvor v skalách
ostrov Ilheu das Rolas – ešte pôvodný rovníkový dažďový prales