Každý človek má predsudky. Aj tí, či horlivo kričia o tom, aké sú nesprávne, aj tí ich majú. Nemyslím predsudky napríklad len voči ľudom inej rasy, ale aj voči starým, mladým, voči oblečeniu, účesu, skrátka celkovému výzoru a určitému prvotnému prejavu. Predsudok sa vytvorí v podvedomí každému, no následne, kedy sa za sekundu presunie predsudok do mozgu, máme možnosť rozhodnúť sa, ako budeme s dotyčným jednať, alebo či sa mu radšej rovno nevyhneme. No môžeme mu dať i šancu a predsudok prehltnúť.

stařena

Áno, predsudky môžu byť klamlivé, ale na opačne strane nás môžu ochrániť. Každopádne by som to zhrnul tak, že mali by sme sa riadiť aj predsudkom, aj rozumom. Hlavne rozum nám v tomto smere pomôže odhadnúť človeka viac. Preto by bolo asi správne, nechať dotyčného povedať aspoň jednu, dve vety a podľa toho sa uvidí, potom zapneme rozum.

Čo má táto téma ale spoločné s peniazmi? Viac, ako si myslíte.
Bežný človek potrebuje peniaze, ktoré si zaslúži od niekoho iného. A práve ten človek čo peniaze dáva, má na 100 % takisto predsudky, preto sa snažíme pôsobiť pred ním slušne a dôstojne. Veď všade sa dopočujeme a dočítame, aký je napríklad pri pohovore potrebný imidž a dôstojné pôsobenie.
Ja som sa však dopočul príbeh, kedy jeden človek mohol pomocou toho druhého pekne zarobiť, no žiaľ, odradili ho prvotné predsudky, tak zarobil niekto iný. V krátkosti Vám ten príbeh opíšem.

kufr peněz

Nemenovanému spisovateľovi zvoní na dverách zvonček a vyruší ho od práce. Otvorí, pri dverách stojí stará babka. V rukách má množsvo papierov a hrubý zošit, denník. Vraj hľadá po okolí spisovateľa, ktorý by mohol spísať príbeh jej života, vraj je veľmi zaujímavý a všeličo prežila. Spisovateľ pri dverách len prevráti oči stĺpkom a vyženie babku preč. Potom ho však napadne, že si vystrelí z kolegu, tiež spisovateľa a dá babke jeho číslo. Tak sa babka skontaktovala s jeho kolegom. Po nejakej dobe sa spisovateľ stretne s kolegom a pýta sa ho, čo má nové. Kolega mu rozpráva, ako ho kontaktovala starenka, ktorá prežila celý život v Amerike a zažila množstvo vecí, ktoré ovplyvnili dejiny i spoločnosť. Starenka mu platí v dolároch, ktorých za život ušetrila hromadu. Tak kolega vraví, že si z toho platu od nej kúpi aspoň nové auto, nejaký džíp.