Letecká doprava patrí dlhodobo k najbezpečnejším, aj napriek zdaniu, že v poslednom čase leteckých nehôd pribúda. Je to rýchly spôsob, ako sa dopraviť z jedného konca sveta na druhý za krátky čas. Vývoj v technológiách však ide dopredu míľovými krokmi, a to, čo bolo novinkou pred pár rokmi je dnes už prekonané a nahradili ho ešte modernejšie a prepracovanejšie návrhy.
 
metro

Obyčajné schody nahradili pohyblivé
Donedávna sme na prekonávanie výškových rozdielov používali schodiská, betónové, kovové či drevené, vystupovali sme po nich a zase zostupovali, no to sa nám zdalo fyzicky náročné, a tak sme si vymysleli eskalátory – pohyblivé schody, na ktoré len nastúpite a oni vás presunú o čosi ďalej a vyššie. Sú inštalované v obchodných domoch, nákupných centrách, ale aj v metre alebo na letiskách.
 
Rýchlejšie vybavenie cestujúcich
A práve na tie sa zamerali konštruktéri eskalátorov, aby uľahčili prístup cestujúcim k bráne pri čakaní v radoch pred odletom lietadla, kedy si musia vystáť rad pri páse s batožinou, čakanie na odbavovaciu službu alebo imigračnú či bezpečnostnú kontrolu. Navrhli používanie novej technológie pod názvom Aerochk, ktorá bola vyvinutá práve za účelom zrýchlenia kontroly cestujúcich na letiskách pred odletom bez toho, aby bola ohrozená bezpečnosť. Celý koncept novej technológie eskalátorov nie je vôbec zložitý.

letadlo

Po príchode na letisko cestujúci jednoducho vystúpia na eskalátor, ktorý má už zabudovaných viacero zariadení, ide hlavne o skenery a biometrické snímače. Každá strana zariadenia má inú funkciu, na jednej prebieha kontrola batožiny a druhá strana funguje ako bezpečnostná a pasová kontrola. Platnosť vášho pasu a let, ktorý absolvujete, skontroluje robotický dopravný pás, zároveň tento pohyblivý eskalátor vykoná aj skenovanie celého tela rontgenom. Mimo záujmu nezostane ani tvár človeka, jej rozpoznávaním zistí, či sa vaša fotografia v pase zhoduje s vašou skutočnou tvárou.
 
Všetky tieto vylepšenia majú jeden cieľ: prispieť k rýchlejšiemu a efektívnejšiemu vybavovaniu cestujúcich a spríjemniť im let, zbavený nervozity z dlhého čakania.