Pamätáte sa, kedy ste prvý krát prišli na to, kto nosí darčeky? Bolo to pre vás prekvapenie, alebo sklamanie? Rodičia sa snažia čo najviac prekvapiť svoje deti a zo zvyku im vravia, ako to vlastne je s nosením darčekov. Uponáhľaná doba však spôsobuje, že deti prichádzajú na určité veci skôr a tým sa im postupne skracuje a mení aj detstvo. Aké vianočné taktiky preto skúsite, aby sa čo najdlhšie mohli úprimne tešiť?

vánoce

Matky od útleho detstva pestujú v deťoch cit a vieru v niečo nadpozemské, neviditeľné a čarovné. Či už rozprávkami, náboženstvom a modlitbami alebo nosením darčekov. V súčasnosti mladí rodičia odmietajú trendy tajomna a radšej sa rozhodujú rozumom. Niektorí vypúšťajú Vianoce z každoročných povinností, iní ponechajú len to najnutnejšie. Pravda je však taká, že aj keby sme sa snažili naše deti čo najviac odlúčiť od tradícií, spoločnosť a médiá sa k nim dostanú rýchlejšie, ako by sme si to želali.

štěstí

Kedy povedať pravdu?

Ak aj vy patríte k zástancom Vianoc, určite chcete pre svojich najmenších uchovať veľké tajomstvo darčekov čo najdlhšie. Dokedy však vymýšľať? Deti by už pri svojom nástupe do školy mali byť oboznámené s pravdou, už len z toho dôvodu, že v spoločnosti rôznych detí a učiteľov sa tajomstvo o Ježiškovi, ktorý nosí darčeky, prevalí. Nebezpečnému sklamaniu sa dá predísť v kruhu rodiny, naznačením, či postupným vysvetlením. Treba deti ubezpečiť, že všetko je v poriadku a že aj tieto Vianoce dostanú darčeky, len už budú vedieť, ako toto celé tajomstvo zvané Vianoce, funguje.

Možno sa pýtate, či pre vaše dieťa týmto sviatky a ich slávenie neskončia. Ak máte nepríjemný zážitok z detstva, je to pochopiteľné. Dieťa treba oboznámiť aj s inými vecami, ako vychutnávaním Vianoc. Každý pochopí, že za prípravou slávnosti sa ukrýva kopec námahy od oboch rodičov, ale aj maličkosti, ktoré nás spájajú. Spoločne strávený čas zábavnými činnosťami, dlhé večery a kopec rozprávok ako aj oddych od všedného dňa, to všetko patrí do života malých školákov.