Peniaze sú v živote dôležité. Každý, kto tvrdí opak klame. Uvedomujem si, že nie je správne tvrdiť niečo, čo nemám na sto percent overené. Tým myslím, že sa na tomto svete možno naozaj nájdu ľudia, ktorí tieto papieriky a kovové mince k životu jednoducho nepotrebujú. Ja si však osobne myslím, že peniaze plnia funkciu nástroja, ktorý nám v živote dáva slobodu. Každý, kto aspoň raz zažil situáciu, že nemal ani cent, no zároveň potreboval zaplatiť účty, kúpiť jedlo a natankovať benzín do auta, určite uzná, že to nie je nič príjemné. Priatelia, snažte sa ale o to, aby vás peniaze nepripravili o zdravý rozum.

hotovost.jpg

Keď je peňaženka prázdna

Niekedy som si myslel, že to len ja sa pravidelne dostanem do situácie, že mi v peňaženke ostalo euro. V týchto chvíľach som premýšľal, či ich mám minúť na mlieko, pár rožkov, alebo sa na to všetko vykašlať a radšej zájsť na jedno pivo. Neskôr som ale zistil, že je to pomerne bežný jav. Mnoho ľudí dva, či tri dni pred výplatou žijú doslova z päťdesiatich centov. Ak viete, že peniaze o chvíľku dôjdu, nie je až tak ťažké to nejako zvládnuť. Horšie je to vtedy, ak viete, že najbližšie financie sú v nedohľadne. Mne osobne v týchto chvíľach pomohla istá forma hibernácie. To znamená, že panika nikomu nepomôže. Prehrabte zásoby jedla a snažte sa čo najviac spať, keď človek spí, nie je hladný ani smädný, no a nepotrebuje ani cigaretu, či pohár piva. Viem, že túto moju radu, by mnohí psychiatri označili za nerozumnú, no čo robiť, keď nejde nič robiť, však?

peníze.jpg

Keď peniaze nepotrebujete len pre seba

Omnoho horší prípad je, keď potrebujete platiť účty a úplne najhoršie sú splátky za rôzne úvery, autá, či elektroniku. Stále sa snažím ľuďom okolo seba hovoriť, že aj s bankou, alebo inou podobnou inštitúciou, sa dá vždy rozumne dohodnúť. Hlavne zdvíhajte telefóny, ideálne volajte vy. Pokute sa asi nevyhnete, ale je to vždy lepšie ako exekútor, alebo iné, oveľa horšie problémy.