Na webovej stránke slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI), nájdete kompletný zoznam výrobkov, ktoré sú klasifikované ako nebezpečné. V nasledujúcich riadkoch spomenieme niektoré z nebezpečných hračiek, ktoré sú určené pre deti.

plyšák

  1. Pištoľ COMBAT GUN 3, DF – 9218B

Ide samozrejme o detskú hračku. Tento výrobok pochádza z Číny. Slovenská obchodná inšpekcia zistila, že pri jej používaní hrozí poškodenie sluchu. S týmto prípadom sa SIO zaoberala v decembri roku 2018. zároveň vydala nariadenie, podľa ktorého musela byť nebezpečná hračka stiahnutá z trhu. Ak by ste sa s ňou na pultoch predajní stretli aj dnes, nebojte sa kontaktovať príslušné orgány. Pokiaľ ste svojim deťom túto pištoľ zakúpili, predávajúci je od vás povinný hračku prevziať a vrátiť celú predajnú sumu.

plyšová hračka

  1. Plastová hojdačka KBT, MODEL: TRIX

Plastová hojdačka v podobe medveďa, je vyrobená v Belgicku. SOI definovala túto hračku ako nebezpečnú, kvôli riziku poranenia. Problém je v závesných prostriedkoch, ktoré sú na hojdačku pripevnené štyrmi uzlami. Tie bez problémov rozviažete ručne. Preto hrozí riziko jej uvoľnenia. SOI tento výrobok riešila ešte júli minulého roka, takže by ste sa týmto výrobkom, v súčasnosti už v obchodoch nemali stretnúť. Ak ste si však tento model hojdačky zakúpili, prestaňte ju čo najskôr používať.

robot

  1. Plastový mobil „MOBILE PHONE“ XIE WEI NO. 8034

Opäť raz zavítame do Číny, kde je táto hračka vyrobená. Ide o ružový, plastový, hračkárky telefón. Podobne ako pri prvom spomínanom produkte, aj tu hrozí poškodenie detského sluchu. Hračky, ktoré sú určené na prikladanie k ušiam, nesmú prekročiť hranicu šesťdesiatpäť decibelov. Pri tomto telefóne však SOI namerala až o desať decibelov viac, teda 75 dB. U detí môže i takáto, na prvý pohľad, malá odchýlka, spôsobiť poškodenie sluchu. Ide o prípad, ktorý pol zistený v polovici decembra minulého roka. Podobne ako v predošlých prípadoch, boli predávajúci povinný výrobok stiahnuť z trhu a o jeho nebezpečenstve informovať zákazníkov. Ak sa tento telefón nachádza u vás doma, pri jeho vrátení vám musia byť vrátená plná suma, ktorú ste zaňho zaplatili.