Kalkulácie
Finančné machinácie sú skutočne oblasťou, kde môžete naplno využiť svoje matematické znalosti, treba rátať skutočne so všetkým. Nemusíte však byť žiaden Einstein alebo maklér z Wall Street. Množstvo ľudí odrádza práve myšlienka, že práca s peniazmi je príliš náročná, stále treba mať v hlave čísla, dávať pozor na akcie, to všetko je síce pravda, no len za predpokladu, že už investujete vo veľkom. Pre tých, ktorí len začínajú je najlepším krokom k investovaniu spolupráca s bankou. Investičné sporenie môže byť odrazovým mostíkom k väčším akciám.
kalkulačka a pero
Informujte sa, prečítajte si nejaké ekonomické novinky a v prípade maximálneho záujmu sa neváhajte obrátiť na finančných/investičných poradcov. Ako pri každom businesse, ani tu sa ľuďom a pomoci od nich nesmiete vyhýbať. Je jasné, že nezačnete hneď skupovať akcie najväčších a najvýnosnejších podnikov, to sú veľké investície, na ktoré treba nie len značnejší kapitál, ale i skúsenosti a obratnosť. Zaujímajte sa o možnosti v banke, skúste si vyhliadnuť malé začínajúce podniky vo svojom okolí alebo vyskúšajte jednorazovú investíciu. Na základe výsledkov potom uvidíte v praxi, o čom to je. Niekde predsa treba začať. Kedy však skúsiť šťastie s peniazmi?
Kedy áno:
–        Ak máte väčší obnos peňazí a neviete čo s nimi
–        Ste ochotný kvôli zisku aspoň minimálne zariskovať
–        Máte skúsenosti s finančníctvom (výhoda)
–        Ste ochotný nechať si poradiť od odborníkov
–        Máte perspektívnu predstavu kam investovať (veľké investície)
–        Sledujete lokálnu/svetovú ekonomiku a viete sa v nej orientovať (veľké investície)
Kedy nie:
–        Ak si nie ste istý svojou finančnou situáciou
–        Bojíte sa riskovať
–        Neviete/nechcete sa zorientovať (nájsť si odbornú pomoc, prečítať si špecializované noviny…)
–        Nemáte možnosť sledovať svoje peniaze
–        Nemáte možnosť nájsť perspektívne možnosti uplatnenia vašich investícií
černobílé kostky
S čím treba rátať
Najprv si treba uvedomiť, že tak ako hodnota stúpa tak aj klesá, vždy je tu určité riziko. Miera rizika môže byť určujúcim faktorom kam a koľko peňazí poslať. Je len na vás za akú sumu budete schopný vložiť ruku do ohňa. Ďalej si môžeme aj bez náročnej matematiky spočítať, že čím menej investujete, o to menší bude zisk. Istá rezerva je nutnosťou. Chce to len našetriť, s obozretnosťou zvyšovať zisky a nebáť sa v správnej chvíli prihodiť poriadny obnos. Rovnako ako šťastie aj podnikanie je vrtkavé, no odvážnym šťastie praje! Ak si myslíte, že tých pár stoviek na účte premeníte na päť- až šesťcifernú sumu a poznáte svoje možnosti, svet podnikania je vám otvorený 24 hodín, 7 dní v týždni, 365 dní v roku.