V skutočnosti nemajú ružové oči
Zatiaľ čo albinizmus sa prejavuje ružovými očami u králikov a hlodavcov, to isté sa nevzťahuje na psy. Pravým výstražným znakom psa albína je nedostatok pigmentu okolo očí.
Väčšina psov, ktoré sú považované za „albínov“, má kožu, ktorá sa objavuje ako ružová okolo očí, a nie ako pigmentovaná koža, ktorá môže vytvárať vzhľad ružových očí. Aj keď nie je možné vedieť, či je pes skutočným albínom bez genetického testovania, väčšina albín psov bude mať vlastne modré oči a ružové nosy. Psy s bielym kožuchom a tmavými očami alebo nosmi môžu byť niekedy považovaný ako albín, majú ružové nosy a ružovú srsť okolo očí, no nie sú albín, len sú pokrytý bielou srsťou.

bulteriér

Sú viac rizikový pre zdravotné problémy
Mať dve kópie génu merle, ktoré sú známe pre spôsobenie albinizmu, môže tiež viesť k ďalším genetickým deformáciám. Albín psi prichádzajú s vyšším rizikom mnohých zdravotných problémov. Podobne ako u ľudí, psy, ktoré trpia albinizmom, sú citlivé na svetlo a môžu vyvinúť rakovinu kože. Akékoľvek nárazy, nevyliečené vredy alebo iné zmeny na koži by mali byť sledované a upozornené počas vašej ďalšej návštevy veterinára.
Okrem citlivosti na svetlo dodávame, že psy albíni sú obzvlášť náchylní na nevyliečiteľné očné abnormality. Okrem toho, že sa pravdepodobne narodia s abnormálne malými očami, sú bežné deformality šošovky, dúhovky a iných častí očí. V porovnaní s inými psami môžu mať zlé zraky alebo dokonca byť slepí od narodenia.

bilý pes

Vyžadujú si zvláštnu starostlivosť
Pri vyššom riziku zdravotných problémov si môžu títo psi vyžadovať niekoľko odlišných typov na starostlivosť ako typické psy. Keďže v koži chýbajú pigmenty a nemajú žiadnu ochranu proti ultrafialovému žiareniu, je pravdepodobne dobrý nápad udržať ich srsť čo najdlhšiu ako to len ide. Vždy, keď sa musia prejsť vonku pri jasnom slnečnom svetle, treba ich chrániť opaľovacím krémom alebo dokonca ďalším náterom.