Kúpili ste si nový dom, nový byt a stav, v ktorom sa nachádza, vám celkom nevyhovuje. Môže ísť o väčšie či menšie opravy, ktoré vaša nová nehnuteľnosť vyžaduje. Jednou z možných investícií sa môže týkať vchodových dverí. Môžete chcieť vymeniť zámok ba dvere, či dokonca celú konštrukciu vrátane zárubne.

Meniť či ponechať, alebo tri varianty výmeny?

V prípade výmeny zámku s kľúčmi môže ísť o lacnejší variant a to aj v prípade ak máte dvere kvalitné. Pri naozaj kvalitných dverách so zámkom a kľúčmi je súčasťou odovzdania garantovaný certifikát jedinečnosti. Mala magnetická kartička je jediný spôsob ako si zadovážiť ďalší duplikát k sérií 5 kľúčov ktoré k dverám dostanete. Otázkou znie, ako veľmi dôverujete tomu, že vyhotovených kľúčov je naozaj 5 a nie viac. Obávam sa, že mnoho ľudí vypočuje svoj vnútorný pocit a zadováži si nový zámok s novým a jediným kľúčom s jeho duplikátmi lebo predstava používania starého kľúča je rovnako nekomfortná ako spodné prádlo zo second handu. Môžete ich vyprať na 90 stupňov ale pocit z nosenia je.. divný.

dvere

Ďalším variantom výmeny sú samotné dvere, ale len za predpokladu, že vymeníte dvere za presne tie, ktoré máte doma. Musíte trafiť rozmer, a ak ide o bezpečnostné dvere, tak budete pravdepodobne nútení využiť pôvodného výrobcu, ktorého dvere a zárubne budú presne sedieť. Tu sa treba zamyslieť či nebude lepší variant číslo 3.

Variant číslo 3 ponúka kompletnú výmenu zárubne a dverí vrátane zámku a kľúčov. Ide o najbezpečnejšiu verziu. V súčasnej dobe máte na výber z neskutočného množstva výrobcov, mieri bezpečnosti až po tie najbezpečnejšie – protipožiarne, ktoré zažívajú boom.

Protipožiarne dvere alebo bezpečnosť²

Čo sa týka bežných bezpečnostných dverí tak sa zmestíte aj s inštaláciou do 1000, ale cena sa pohybuje aj o veľa vyššie. Pri protipožiarnych dverách ktoré majú oproti bežným bezpečnostným niekoľko príjemných výhod musíte byť pripravený na vyššiu cenu. Protipožiarne dvere a cena je väčšinou na vyžiadanie, pretože je tam veľa ukazovateľov ktoré pri kalkulácií musia byť zohľadnené.

bezpecnostne dvere

Aké majú výhody také protipožiarne dvere? Nie sú to také tie chodbové či schodiskové?

Protipožiarne dvere sú súčasťou celej kategórie protipožiarnych konštrukcií a sú na výber rôzne varianty cez obyčajné dvere po vchodové, či špeciálne priemyselné, patria sem aj okná a podobne. Ich výhodou je zadržanie dymu z vonku alebo z vnútra, takže v prípade požiaru sa neudusíte a neuhoríte. Rovnako sú mimoriadne hluk tlmiace a svojou konštrukciou robia problém otvoriť ich nie len zlodejovi ale aj opravárovi, ktorému to v prípade vášho vymknutia môže trvať aj pár hodín. Samotnou výhodou či nevýhodou, to je už na vašom zvážení, je hmotnosť dverí. Sú extrémne ťažké.

1,2…3?

Než sa akokoľvek rozhodnete, dajte si vypracovať ponuky, skúste sa poobzerať po zľavách a akciách lebo môžete zistiť, že sa vám nakoniec oplatí to, po čom ste v skutočnosti naozaj túžili a vôbec nezáleží na tom, či ide o lepší zámok alebo lepšie dvere.