V posledných rokoch sa toho veľa zmenilo. Zmenil sa životný štýl ľudí ale aj ich prístup ku kultúre. Niekedy bolo oveľa viac bežnejšie, že ľudia navštevovali divadlo alebo múzea, galérie či rôzne vystúpenia. Kultúra teda mala väčší potenciál na uplatnenie sa ako dnes. V dnešnej dobe si už len zájdeme do kina, maximálne na nejaký koncert a sem tam do divadla. Zmenil sa náš štýl života a tým ovplyvňujeme aj kultúru a pritom si to ani neuvedomujeme.

knihovna

Ovplyvňujeme ju hlavne finančne, keďže tým, že o ňu strácame záujem postupne zaniká. Samozrejme vyššie územné celky podporujú kultúrne podujatia a organizácie. Do kultúry patria aj knižnice, či pamiatky. Na Slovensku máme veľmi veľa pekných pamiatok, no vôbec si to neuvedomujeme. Máme krásnu krajinu aj čo sa týka prírody. Práve preto by sme mohli oveľa viac tieto pamiatky navštevovať a urobiť si tak aj pekný výlet do prírody.

Ľudia, ktorý pracujú v týchto organizáciách často dostávajú len minimálne mzdy. Robia to však preto, že ich to baví a napĺňa. Sú si vedomí hodnoty týchto pamiatok a taktiež dôležitosti kultúry. Povedzte úprimne, kedy naposledy ste boli v divadle? Ja teda už veľmi dlho nie. Je to preto, že sme takto naučený. Jednoducho sme si na to nezvykli. Do divadla sme chodili iba zo školou aj to veľmi málo. To bola moja jediná skúsenosť s týmto druhom kultúry.

balet

Ak by sme boli už od detstva vedený svojimi rodičmi k tomuto určite by sme mali iný postoj. Samozrejme spoločnosť sa vyvíja a je prirodzené, že niektoré veci upadajú do zabudnutia. Je to prirodzený posun vo vývoji. Mohli by sme si ešte aspoň raz za čas niekam zájsť aby sme podporili tieto organizácie. Štát sám nezvláda financovať všetky organizácie.
Osobne som navštívila oddelenie kultúry a zverili sa s problémami a zo zjavným nezáujmom o kultúru. Taktiež aj návštevnosť z iných štátov je nízka. Určite je tu priestor na zlepšenie a tak prilákanie viacerých ľudí.