Nábytok, keď je olejovaný a udržiavaný v správnych podmienkach, si pravdepodobne nebude vyžadovať opätovné olejovanie www.dctn.sk/ako-postupovat-pri-osetreni-dreva-olejom/. Ak však váš nábytok predsa len potrebuje opätovné naolejovanie, je to jednoduchý proces a tu sa naučíte, ako dodať vašim kúskom opätovný šmrnc.

nábytek

Ak sa drevo zdá byť prašné a nudné alebo praskne, je pravdepodobne príliš suché. Sušenie dreva môže byť výsledkom toho, že nábytok je vystavený neustálemu pôsobeniu priameho slnečného svetla, alebo je umiestnený v extrémne horúcom alebo studenom prostredí alebo v blízkosti zdrojov tepla, ako sú radiátory.

Typy olejov – schnúce a neschnúce oleje

Schnúce oleje sa nanášajú na drevo ako kvapalina a po vystavení vzduchu sa olej mení na pevnú látku. Doba schnutia sa líši, ale zvyčajne čím je olej prirodzenejší, tým dlhšie trvá schnutie. Dobrými príkladmi sú varený ľanový olej a tungový olej. Dánsky olej patrí do kategórie schnúceho oleja, ale v skutočnosti ide o zmes olejov a lakov. Olej dodáva drevu prírodnú krásu a lak chráni povrch.

Neschnúce oleje sú prírodné oleje napríklad rastlinné (kokosový, olivový) alebo minerálne oleje, do ktoých sa nič nepridáva. Vzhľadom k tomu, že olej zostáva tekutý, považuje sa za spôsob ošetrenia. Zdá sa vám, že vaše krájacie dosky alebo servírovacie misy vyzerajú po umytí suché? Je to pravdepodobne spôsobené tým, že sa neschnúci olej premyje mydlom a vodou. Ak by ste chceli trvalý efekt, môžete použiť konopný olej, ktorý patrí medzi schnúce oleje a je bezpečný.

obývací pokoj

Výhody:

– Oleje prenikajú do dreva a zdokonaľujú vzory a farbu dreva.

– Oleje poskytujú určitú ochranu pred rôznymi účinkami prostredia.

– Olejové úpravy sú dobrou voľbou pre ľudí hľadajúcich prirodzený lesklý vzhľad pre svoj nábytok.

– Vo svojej čistej alebo surovej forme sú oleje netoxickými prírodnými materiálmi.

– Oleje sa ľahko aplikujú.