Po náročnom pracovnom dni nebude nič lepšie, ako si sadnúť do svojej záhrady, vyložiť nohy a pokochať sa vlastným jazierkom. Stačí nasadiť dookola pár druhov rastlín a samozrejme zadovážiť živé rybky. Ten pohľad potom vyvolá maximálny pocit spokojnosti. Vzhľad už závisí od vkusu, podmienok záhradkára a veľkosti pozemku. Ak ho chcete čo najlacnejšie a najjednoduchšie tento postup zo 7 krokov bude pre vás ako stvorený.přírodní jezírko.jpg
Ako na to…
Stačí si pripraviť potrebné materiály ako jazierkovú geotextíliu, jazierkovú fólia, igelit, drevené laty a palice, piesok, kamene, riečny štrk, prípadne vodné rastliny a ryby.
Výkop jamy
Obrysy jazierka označíme stĺpikmi a pustíme sa do kopania jamy. Pomocou vodováhy nanesieme na stĺpiky predpokladanú výšku hladiny.
Omietnutie stien
Z ornice a piesku namiešame blato, ktorým omietame ostré steny. Po zatvrdnutí natiahneme spodnú fóliu prípadne igelit a na ňu hrubšiu netkanú textíliu.
Kladenie a napúšťanie
Vrchnú fóliu kladieme za slnečného dňa. Pri napúšťaní vody ju postupne naprávame a vytláčame čo najviac vzduchu.
Napúšťanie vody
Brehy modelujeme prichystanými riečnymi kameňmi a štrkom. Doplna napustené jazierko necháme niekoľko dní odstáť.
Prvé ryby
Po niekoľkých dňoch môžeme nasadiť prvé ryby, napríklad okrasné či prírodné karasy. Postupne sadíme aj vodné rastliny. Tie si už vyberieme podľa nášho vkusu a podmienok.lotus.jpg
Starostlivosť
Na nasledujúcu jar zrežeme nevzhľadné rastliny a dosadíme nové. Z jazierka pravidelne odstraňujeme nečistoty, najmä lístie.
Vypúšťanie vody
Raz za čas vypustíme časť vody z jazierka, tú môžeme použiť na polievanie záhrady a dopustíme čerstvú vodu. Ten pocit vlastnoručne vyrobeného jazierka stojí za to!
Pri jazierku sa máte cítiť príjemne a zdieľať pocit pohody a odpočinku a nasávať z neho energiu. Príroda je sama o sebe krásna, tajomná a plná energie, ktorú nám dodáva. Stačí ak si vytvoríte jazierko, ktoré bude podľa vašich predstáv a vy tak budete spokojný a môžete chodiť za odpočinkom a pohodou, ktorý práve nájdete tam. Stačí ak jazierko bude tvoriť polovicu prírodných a voňavých kvetov, ktoré do vás vdýchnu život. Stačí tak málo a vy sa môžete cítiť, tak krásne, že ste niečo vytvorili, čo prispeje len k dobru vám.