Niekto zaspí ihneď ako položí hlavu na vankúš, niekomu to zas naopak nejaký čas trvá. No všetci sa snažíme pri zaspávaní uvelebiť sa a nájsť si tú svoju najobľúbenejšiu polohu, v ktorej sa nám zaspáva najlepšie.

Najčastejšie zaspávame na chrbte, na bruchu, na boky alebo schúlení do klbka. Pozrime sa bližšie na to, ako na nás vplýva poloha https://www.segum.sk/ako-na-nas-vplyva-poloha-v-ktorej-spavame.

spánok na boku

Spánok na chrbte – tento typ spánku je podľa lekárov najideálnejší a najzdravší. Uľavuje najmä žalúdočným problémom a napomáha správnej polohe chrbtice – nakoľko je vystretá a o to menej namáhaná, čiže spánkom na chrbte minimalizujeme jej bolesti. Táto poloha je však aj magnetom na chrápanie, čo je menej príjemná informácia pre tých, ktorí s ním majú starosti, resp. pre ich okolie.

Spánok na bruchu – je považovaný za viac škodlivý ako zdraviu prospešný. V tejto polohe je chrbtica namáhaná, tento spánok nám zabezpečí zvýšenú tvorbu vrások a u žien spôsobuje nepevné, občas až boľavé poprsie – tým, že odoláva celkovému tlaku tela.

Spánok na boku – na prestriedanie spánku na chrbte je tento spánok ideálny. Je najobľúbenejšou polohou pre tehotné ženy a ľudí, ktorí bojujú s pálením záhy.

Spánok klbko – podľa lekárov je považovaný za najmenej vhodnú polohu, je pri nej namáhané celé naše telo a práve po spánku v tejto polohe sa budíme väčšinou dolámaní a nevyspatí.

spánok v klbku

Toto sú najčastejšie polohy, v ktorých spíme. Je veľmi nepravdepodobné, aby človek v polohe v ktorej zaspí zotrval celú noc, zvyčajne ich všetky prestrieda niekoľkokrát bez toho, aby o tom vôbec tušil.

V posteli strávime zhruba tretinu svojho života. Preto je mimoriadne dôležité, aby bol náš spánok výdatný a kvalitný. Spánok je regeneračným procesom pre naše telo a myseľ, preto mu venujme patričnú pozornosť. Po fyzickej stránke je náš spánok ovplyvnený dvoma faktormi – kvalitným matracom, ktorý je pre stopercentný oddych nevyhnutný a poloha, v ktorej spíme. Tieto dva faktory sú zodpovedné za to, aby sme boli každé ráno do ružova vyspatí a oddýchnutí a bez problémov a s úsmevom na tvári začínali nový deň.